درمان اختلال خواب

خوابیدن بعد از یک روز خسته کننده نیاز انسان است . اما فشارهای روحی گوناگون ما را در خواب تعقیب می کنند . اختلال در خواب عمیق و طولانی ، حرف زدن در خواب ، راه رفتن و ترک تختخواب ، خوردن تنقلات و حتی نگاه کردن موبایل در خواب نشان دهنده  وجود این فشارهای گوناگون در وجود انسان است . در صورتی که خواب راحتی نداشته باشیم ، زندگی روزمره دچار مشکل می شود و عوارض فراوانی را به همراه دارد که در ادامه به آن می پردازیم .

عکس درمان اختلال خواب

عکس درمان اختلال خواب

انواع اختلال خواب

از نظر علمی اختلال خواب به چند نوع تقسیم می شوند :

 1. بی خوابی

شایع ترین نوع این اختلال است که خود انواعی دارد :

 • مشکل در شروع خواب : فرد برای خوابیدن آماده می شود و به رختخواب می رود اما یک تا ۲ ساعت طول می کشد تا به خواب رود .
 • مشکل در تداوم خواب : فرد زود به خواب می رود اما چندین بار در طی شب از خواب بیدار می شود و صبح سرحال نیست .
 • زود بیدار شدن : فرد زود به خواب می رود و تداوم دارد اما در زمانی که هنوز بدن به خواب نیاز دارد ، بیدار می شود .

ممکن است فردی دارای سه نوع از این بی خوابی ها باشد .

برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با دکتر فرامرز ذاکری متخصص اعصاب و روان و روانپزشک با شماره های ۲۲۲۶۰۰۶۷ – ۲۲۷۲۵۵۰۶ تماس بگیریدو به آدرس اینستاگرام دکتر فرامرز ذاکری  مراجعه کنید.

 1. اختلال تنفسی حین خواب

گروهی از مشکلات هستند که شایع ترین آنها آپنه انسدادی حین خواب است . همانطور که می دانید در هنگام خواب عضلات بدن شل می شود . این عضلات شامل ناحیه حلق هم می باشد . شل شدن این ناحیه باعث باریک شدن حلق می شود. در نتیجه عبور هوا در این مجاری ایجاد صدا یا همان خروپف می کند . این نشانه را باید جدی گرفت در این فرد چند ثانیه ای مسیر تنفس کاملا بسته شود و با یک خرناس تنفس مجدد بازمی گردد .در صورتی که هوای کافی به ریه ها نرسد اکسیژن در خون کاهش می یابد ، ضربان قلب افزایش پیدا می کند ، فشار خون دچار تغییرات می شود . بنابراین تکرار این مشکل در طی شب عوارضی از جمله مشکلات قلبی و عروقی برای فرد ایجاد می کند . این افراد معمولا این مشکل را جدی نمی گیرند و برای درمان اقدام خاصی نمی کنند . این اختلال در مردان بیشتر از زنان است . همچنین عواملی از جمله افزایش سن ، اضافه وزن ، طاق باز خوابیدن باعث بروز این مشکل می شود .

 1. پرخوابی بیمار گونه

فرد دائما احساس خواب آلودگی در طول شبانه روز می کند .

 1. اختلال ریتم خواب و بیداری ( سیرکادین )

در این اختلال توالی خوب و بیداری فرد در طول شب به هم می ریزد . انسان در حالت طبیعی در ساعت خاصی احساس نیاز به خواب پیدا می کند و باید در آن ساعت به خواب رود و در ساعت خاصی احساس نیاز به خواب برطرف می شود و به طور طبیعی بیدار می شود . این ریتم طبیعی در برخی افراد بهم می ریزد .

 1. اختلال حرکتی حین خواب

فرد در حین خواب حرکاتی در اندام ها از جمله دست و پا دارد که غیرطبیعی تلقی می شود .

 1. اختلال پاراسومنیا

راه رفتن یا صحبت کردن در خواب نمونه ای از این نوع اختلال می باشد .

علل اختلال خواب

 • نامنظم بودن ساعت خواب : افرادی که هر روز سر ساعت مقرر نمی خوابند اختلال در خواب دارند . این افراد در برخی از شب ها دیر به خواب می روند و دیر از خواب بیدار می شوند و در برخی از شبها زود به خواب رفته و نیمه شب بیدار می شوند .
 • مصرف دارو : برخی داروها که برای آلرژی مصرف می شود، خواب آور بوده و فرد در طول روز نیز احساس خواب آلودگی می کند .
 • اختلالات روحی و روانی : بی خوابی ها معمولا دارای زمینه بیماری ها و اختلالاتی همچون اضطراب ، استرس و .. می باشد .
عکس درمان اختلال خواب

عکس درمان اختلال خواب

برای درمان اختلال خواب به چه کسی مراجعه کنیم ؟

اگر این اختلال دارای زمینه روانپزشکی باشد ، باید به روانپزشک مراجعه کند و اگر با زمینه بیماری های مغز و اعصاب باشد باید به متخصص مغز و اعصاب که در زمینه اختلال خواب تخصص دارد مراجعه کند .

درمان اختلالات خواب

ابتدا علت بی خوابی یا اختلال خواب شناسایی می شود و بر اساس آن درمان صورت می گیرد . در صورتی که علت بی خوابی دارو باشد فرد باید به روانپزشک یا متخصص خواب اطلاع دهد زیرا برخی از داروها خواب آور است و فرد بدون تجویز پزشک خودسرانه این داروها را مصرف می کند که در طولانی مدت ممکن است به دلیل از دست دادن تاثیر آن ها دوز دارو را افزایش دهد که در نتیجه فرد به این داروها وابستگی پیدا کرده به گونه ای که بدون آنها به خواب نمی رود . علاوه بر این بیماری زمینه ای فرد درمان نمی شود . برای درمان مشکل بی خوابی فرد ابتدا باید وابستگی بیمار را به دارو برطرف کرد و سپس بیماری زمینه ای درمان شود ( در صورت لزوم ارجاع به پزشک متخصص و مرتبط با بیماری ) تا مشکل خواب برطرف شود .

نکته ای که در این خصوص وجود دارد و باید به آن توجه داشت اینست که برخی از انواع بی خوابی ها در طولانی مدت ( چندین ماه تا یک سال )درمان می شوند و بیمار باید صبور باشد تا نتایج مشاهده شود .

بهداشت خواب

رعایت کردن اصول بهداشتی خواب از ابتلا به اختلالات خواب پیشگیری می کند که این اقدامات شامل موارد ذیل می باشد :

 • در ساعت مشخصی به خواب روید و ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید حتی در روزهای تعطیل .
 • از اتاق خواب تنها برای خواب استفاده کنید تلویزیون دیدن یا کتاب خواندن یا بازی کردن با گوشی در رختخواب صحیح نیست .
 • نور اتاق خواب باید کم باشد و قرار گرفتن در نور خیره کننده خواب فرد را مختل می کند.
 • دو ساعت قبل از خواب شام سنگین نخورید .
 • بلافاصله بعد از ورزش کردن نخوابید .
 • روانپزشک خوب در تهران 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 19 =